1. Sınıf Titanyumun Diğer Metallerle Karşılaştırıldığında Gerçekte Maliyeti Ne Kadardır?
Herkesin sorduğu ilk soru bu. Masaya bazı gerçek sayıları koyalım.
Burada pound başına hammadde maliyetlerinin kaba bir karşılaştırması verilmiştir (yaklaşık piyasa oranları):
| maden | Pound Başına Yaklaşık Maliyet | Göreli Maliyet |
|---|---|---|
| Yumuşak Çelik | $0.30 - $0.50 | 1x (temel) |
| Alüminyum (6061) | $1.50 - $2.50 | 5x |
| Paslanmaz Çelik (304) | $2.00 - $3.00 | 6x |
| Pirinç | $2.50 - $4.00 | 8x |
| 1. Sınıf Titanyum | $15 - $25 | 50x |
| 5. Sınıf Titanyum | $20 - $30 | ~60x |
Evet, doğru okudun. ÇiğGR1 titanyummaliyeti olabilirÇelikten 50 kat daha fazlaağırlıkça. Bu pazarlama değil-bu, titanyum madenciliğinin, rafine edilmesinin ve işlenmesinin gerçeğidir.
Ama olay şu ki. Bitmiş ürünlerin çoğu aynısını kullanmazhacimmalzemeden. Titanyum kamp kupası, çelik kupanın ağırlığının yaklaşık yarısı kadardır. Yani bitmiş üründeki gerçek maliyet farkı genellikle ham madde rakamlarının gösterdiğinden daha küçüktür.
1. Sınıf Titanyum Fiyatını Ne Belirler?
✔ Kalınlık
✔ Genişlik
✔ Adet
✔ Yüzey İşlemi
✔ ASTM Standardı
✔ Değirmen Test Sertifikası
✔ Teslimat Yöntemi
✔ CNC İşleme
1. Sınıf Titanyum Özellikleri
| Mülk | Şartname |
|---|---|
| Malzeme Sınıfı | Sınıf 1 Titanyum (UNS R50250) |
| ASTM Standardı | ASTM B265 (Levha ve Levha), ASTM B348 (Bar), ASTM B861 (Dikişsiz Boru), ASTM B338 (Isı Eşanjörü Borusu) |
| Malzeme Türü | Ticari Olarak Saf Titanyum (CP Titanyum) |
| Yoğunluk | 4,51 g/cm³ |
| Çekme Dayanımı | 240 MPa'dan (35 ksi) büyük veya ona eşit |
| Akma Dayanımı | 170 MPa'dan (25 ksi) büyük veya ona eşit |
| Uzama | %24'ten büyük veya eşit |
| Sertlik | Yaklaşık. 120 HV |
| Elastik Modül | 103 not ortalaması |
| Erime Noktası | 1668 derece (3034 derece F) |
| Isı İletkenliği | 16.4 W/m·K |
| Elektriksel Direnç | 0.42 μΩ·m |
| Termal Genleşme Katsayısı | 8,6 ×10⁻⁶ / derece |
| Korozyon Direnci | Deniz suyu, klorürler, oksitleyici asitler ve kimyasal işleme ortamlarında mükemmel |
| Kaynaklanabilirlik | Harika |
| Şekillendirilebilirlik | Harika |
| İşlenebilirlik | Orta (Paslanmaz çelikten daha düşük) |
| Manyetik Özellik | {0}Manyetik Olmayan |
| Yüzey İşlemi | Turşulanmış, Parlak, Cilalı, Kumlanmış, İşlenmiş |
| Mevcut Şekiller | Levha, Plaka, Bobin, Tüp, Boru, Bar, Çubuk, Tel, Folyo |
| Sertifikasyon | TR10204 3.1 MTC, ISO 9001 |
| Adedi | 1 Adet |
| Özel Hizmet | Kesim, CNC İşleme, Delme, Su Jeti Kesim |
1. Sınıf Titanyumun Üretilmesi Neden Bu Kadar Pahalıdır?
Merak ediyor olabilirsiniz: Titanyum yerkabuğunda en çok bulunan dördüncü metal ise neden alüminyum kadar ucuz değil?
Cevap:işlem maliyeti. Titanyumun cevherden kullanılabilir metale dönüştürülmesi son derece pahalıdır.
İşte fiyatı belirleyen şey:
1. Kroll Süreci
Titanyumun neredeyse tamamı yavaş, enerji-yoğun ve toplu-tabanlı olan Kroll işlemi kullanılarak rafine edilir. Titanyum'u demir veya alüminyum gibi dökemezsiniz. Aşağıdakileri gerektirir:
Yüksek-saflıkta klor gazı
Büyük miktarda elektrik
Çoklu vakumlu damıtma adımları
2. Zor İşleme
Titanyum "yapışkandır" ve iş-sertleşir. Bu şu anlama gelir:
Kesici takımlar çelikten 3-5 kat daha hızlı aşınır
İşleme hızları çok daha yavaştır
Özel soğutucular ve ekipman gereklidir
3. Sıkı Kalite Kontrolü
GR1 çok düşük oksijen içeriği gerektirir (%0,18'in altında). Cevherden son ürüne kadar bu saflığın korunması önemli maliyet katar.
Yani bir GR1 ürünü satın aldığınızda yalnızca bir parça metal için ödeme yapmıyorsunuz. Cevheri kullanılabilir, saf bir ürüne dönüştürmek için gereken endüstriyel altyapının tamamını ödüyorsunuz.
1. Sınıf Titanyum Ucuz Metallerle Karşılaştırıldığında Ne Kadar Ömürlüdür?
İşte matematiği değiştiren soru. Ön maliyet bir şeydir. Kullanım yılı başına maliyet ise başka bir şeydir.
| Malzeme | Başlangıç Maliyeti | Beklenen Değişiklikler (50 Yıl) | 50 Yıl Boyunca Toplam Malzeme Maliyeti |
|---|---|---|---|
| Yumuşak Çelik | $20 | 16 | $340 |
| Alüminyum 6061 | $35 | 6 | $245 |
| Paslanmaz Çelik 316 | $60 | 3 | $180 |
| 1. Sınıf Titanyum | $180 | 0 | $180 |
50-yıllık hizmet süresi, eşit-boyutlu bileşen, yalnızca malzeme değiştirme maliyeti. İşçilik, arıza süresi, bakım ve korozyonla ilgili arızalar hariçtir. Bu faktörlerin dahil edilmesi genellikle titanyumun aşındırıcı ortamlardaki yaşam döngüsü ekonomisini daha da geliştirir.
Kimyasal Bileşim (%)
| Öğe | Maksimum (%) |
|---|---|
| Titanyum (Ti) | Denge |
| Demir (Fe) | 0.20 |
| Oksijen (O) | 0.18 |
| Karbon (C) | 0.08 |
| Azot (N) | 0.03 |
| Hidrojen (H) | 0.015 |
Mekanik Özellikler
| Mülk | Değer |
|---|---|
| Çekme Dayanımı | 240 MPa'dan büyük veya ona eşit |
| Akma Dayanımı (%0,2) | 170 MPa'dan büyük veya ona eşit |
| Uzama | %24'ten büyük veya eşit |
| Alanın Azaltılması | %30'dan büyük veya eşit |
| Sertlik | Yaklaşık. 120 HV |
Mevcut Boyut Aralığı
| Ürün Formu | Mevcut Boyut |
|---|---|
| Çarşaf | Kalınlık: 0,3–6 mm |
| Plaka | Kalınlık: 6–100 mm |
| Tüp | Dış Çap: 3–114,3 mm |
| Boru | Dış Çap: 21,3–610 mm |
| Çubuk | Çap: 3–300 mm |
| Tel | Çap: 0,1–8 mm |
| Folyo | Kalınlık: 0,01–0,10 mm |
1. Sınıf Titanyum ve 2. Sınıf Titanyum
Hem Grade 1 hem de Grade 2 ticari olarak saf titanyum (CP Titanyum) olmasına rağmen, farklı uygulamalar için tasarlanmıştır. Grade 1 en yüksek süneklik ve korozyon direncini sunarken Grade 2 daha yüksek mekanik mukavemet sağlar ve en yaygın kullanılan ticari titanyum kalitesidir.
| Mülk | 1. Sınıf Titanyum | 2. Sınıf Titanyum |
|---|---|---|
| UNS Numarası | R50250 | R50400 |
| ASTM Standardı | ASTM B265 / B348 / B338 | ASTM B265 / B348 / B338 |
| Titanyum İçeriği | %99'dan büyük veya eşit | %99'dan büyük veya eşit |
| Çekme Dayanımı | 240 MPa'dan büyük veya ona eşit | 345 MPa'dan büyük veya ona eşit |
| Akma Dayanımı | 170 MPa'dan büyük veya ona eşit | 275 MPa'dan büyük veya ona eşit |
| Uzama | %24'ten büyük veya eşit | %20'den büyük veya eşit |
| Sertlik | Yaklaşık. 120 HV | Yaklaşık. 160 HV |
| Şekillendirilebilirlik | ★★★★★ Mükemmel | ★★★★☆ Çok İyi |
| Kaynaklanabilirlik | ★★★★★ Mükemmel | ★★★★★ Mükemmel |
| Korozyon Direnci | ★★★★★ Mükemmel | ★★★★★ Mükemmel |
| İşlenebilirlik | Daha kolay | Biraz Daha Zor |
| Tipik Maliyet | Daha düşük | Biraz Daha Yüksek |
| Tipik Uygulamalar | Kimyasal Ekipman, Medikal, Anotlar, Isı Eşanjörleri | Basınçlı Kaplar, Eşanjörler, Denizcilik, Açık Deniz, Tuzdan Arındırma, Endüstriyel Ekipmanlar |
Aşağıdaki Durumlarda 1. Sınıf Titanyumu Seçin:
Maksimum şekillendirilebilirlik ve sünekliğe ihtiyaç var
Tanklar, anotlar veya kimyasal ekipman imalatı
Kapsamlı bükme, damgalama veya derin çekme gerektirir
Dayanıklılıktan ziyade korozyon direncine öncelik verin
Ticari açıdan en ekonomik saf titanyumu istiyorsunuz
Aşağıdaki Durumlarda Grade 2 Titanyumu Seçin:
Daha yüksek mekanik dayanıma ihtiyaç var
Basınçlı kaplar veya ısı eşanjörleri imalatı
Daha iyi yük-taşıma performansı gerektirir
Deniz veya açık deniz ortamlarında çalışmak
En yaygın kabul gören ticari titanyum kalitesini isteyin
SSS
S: 1. Sınıf titanyum, 5. Sınıf titanyumdan daha mı pahalıdır?
A:Genellikle Grade 5 (Ti-6Al-4V), alaşım elementleri (vanadyum pahalıdır) nedeniyle biraz daha pahalıdır. Ancak GR5'in işlenmesi daha zordur, bu nedenle bitmiş GR5 ürünleri üretim zorluğu nedeniyle genellikle GR1'den daha pahalıdır.
S: Bazı titanyum ürünleri Amazon'da neden bu kadar ucuz?
A:Bazıları sahtedir (kaplamalı alüminyum veya çelik). Diğerleri tutarsız özelliklere sahip derecelendirilmemiş "titanyum hurdası" kullanır. Bir anlaşma gerçek GR1 için gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa muhtemelen öyledir.
S: GR1 titanyumun fiyatı dalgalanıyor mu?
A:Evet. Titanyum fiyatları havacılık talebine ve enerji maliyetlerine bağlıdır. Fiyatlarımızı üç ayda bir güncelliyoruz. Güncel fiyatlar için bizimle iletişime geçin.
S: Ham GR1 stoğu satın alıp bunu kendim işlemek daha mı ucuz?
A:Basit şekiller için evet. Karmaşık parçalar için,-halihazırda CNC ekipmanına sahip olmadığınız ve titanyum işleme deneyiminiz olmadığı sürece hayır. Pek çok DIY kullanıcısı, bitmiş bir parça için ödeyeceğinden daha fazlasını kırık aletlere ve hurdaya harcıyor.
S: GR1 titanyum alüminyum gibi ucuzlayacak mı?
A:Olası değil. Kroll süreci temelde pahalıdır. Yeni arıtma yöntemleri (FFC Cambridge gibi) araştırılıyor, ancak ticari olarak benimsenmesine daha yıllar var.
S: Toplu siparişler için indirim sunuyor musunuz?
A:Evet. 100 adetin üzerindeki miktarlar için toplu fiyatlandırma sunuyoruz. Özel bir teklif için teknik özelliklerinizle birlikte satış ekibimizle iletişime geçin.
Ambalajlama
Korozyon Önleyici{0}VCI Kağıdı:Yüzey kaplamasını korumak için ayrı ayrı sarılır.
Özel EVA Köpük:Daha küçük parçalar ve hassas bileşenler için, taşıma sırasında hareketi önlemek amacıyla lazerle-kesilmiş köpük parçalar kullanırız.
Çift-Duvarlı Kartonlar:Yatırımınızın mükemmel durumda ulaşmasını sağlamak için tüm gönderiler, ağır yüke uygun güçlendirilmiş kutularda gönderilir.

Tesisimiz ve Ekipmanlarımız
Alman-mühendisliğindeki CNC torna tezgahlarını ve freze merkezlerini kullanarak-kendi bünyemizde üretim yapıyoruz. Fabrika katımız aşağıdakilerle donatılmıştır:
Vakum Tavlama Fırınları:Isıl işlem sırasında yüzey kirlenmesinin sıfır olmasını sağlamak.
Lazer Kontrol Sistemleri:Her parti, 0,01 mm dahilinde boyutsal doğruluğu sağlamak için ölçülür.
Temiz Oda Montajı:Tıbbi ve gıdada kullanılabilir-ürünlerimiz için son montaj, partikül kontaminasyonunu önlemek amacıyla kontrollü bir ortamda gerçekleşir.

Bugünün Stokunu ve Teslim Süresini Kontrol Edin





